Rehabilitacja po złamaniach – co warto ćwiczyć?
Każde złamanie zalicza się do poważnego urazu i mocno wpływa na funkcjonowanie i komfort pacjenta przez nawet kilkanaście, a często dłużej tygodni, czasem miesięcy. Dlatego w proces leczenia po złamaniu kości nie wlicza się wyłącznie okresu scalania się szkieletu kostnego, ale często długi, następujący po zdjęciu gipsu, proces rehabilitacji. I to on najczęściej decyduje, czy pacjent odzyska w pełni ruchomość kończyny.
Kiedy zaczyna się rehabilitacja po złamaniu kości?
Rehabilitacja stanowi integralną część procesu terapeutycznego, współdecyduje o powodzeniu efektywności leczenia. Z uwagi na różnorodność oddziaływania może ona być prowadzona przez interdyscyplinarny zespół terapeutyczny o odmiennych specjalizacjach.
Rehabilitacja po złamaniu Poznań powinna rozpocząć się jak najwcześniej, jednak zawsze jej początek i zakres należy omówić z lekarzem prowadzącym. Jest to ważne z jednego istotnego powodu, zarówno lekarz jak i pacjent muszą uzyskać pewność, że kości prawidłowo się zrastają. Dlatego rehabilitacji nie powinno się inicjować samemu, bez konsultacji medycznej. Również forma i zakres terapii muszą zostać omówione z lekarzem. Każda rehabilitacja dzieli się na kilka etapów, najważniejsza jest tu systematyczność i wejście z kolejnymi zabiegami w określonym momencie leczenia. Rehabilitacja po złamaniu, będąc częścią procesu leczenia, refundowana jest w określonym zakresie przez NFZ.
Rehabilitacja po złamaniu, jak wygląda?
Kontakt z fizjoterapeutą warto nawiązać już na samym początku leczenia, szczególnie przy złamaniach skomplikowanych czy bardzo uciążliwych dla całego organizmu. Dla dalszego procesu leczenia ważnym elementem może być choćby sposób układania ciała do snu, siedzenia czy chodzenia. Złamanie może też prowadzić do zakrzepicy, dlatego postępowanie jeszcze na etapie unieruchomienia złamanej kości może mieć istotny wpływ na późniejszą terapię. W tym okresie ważna jest również kondycja unieruchomionych mięśni. Fizjoterapeuta na tym etapie wskaże ćwiczenia izometryczne, wzmacniające mięśnie, nawet te unieruchomione i objęte gipsem.
Drugim, właściwym etapem rehabilitacji po złamaniach jest czas po usunięciu gipsu czy ortezy. Wówczas fizjoterapeuta buduje zbiór ćwiczeń specjalnie dobranych do charakteru urazu i skonsultowanych z lekarzem ortopedą. W pierwszej kolejności ćwiczenia powinny przywrócić kościom i stawom ruchomość sprzed złamania. Mają one również na celu pobudzenie mięśni do dalszego wysiłku.
Oprócz ćwiczeń fizycznych, na tym etapie, włącza się często grupę zabiegów fizykoterapii, niektóre z nich jak krioterapia czy laseroterapia pomagają w wygaszaniu stanów zapalnych, towarzyszących często złamaniom. Inne, takie jak pole magnetyczne czy ultradźwięki przyspieszają proces gojenia się kości. Krążenie natomiast poprawia znacząco masaż manualny.
Ćwiczenia z przyrządami pod opieką fizjoterapeuty, codzienne i systematyczne wzmacniają mięśnie osłabione na skutek złamania i nieruchomości, przygotowują je do intensywnej pracy. Po konsultacji z fizjoterapeutą pacjent może wdrożyć określone ćwiczenia w domu, przedłużając w ten sposób rehabilitację. Dobrym rozwiązaniem, w zależności od urazu, będzie jazda na rowerze, wzmacniająca większość mięśni i aktywująca stawy. Przywraca ona kondycję organizmowi, który przez długi czas był unieruchomiony, pomaga odzyskać ruchomość i sprawność.
W procesie rehabilitacji ważne jest zaangażowanie pacjenta, systematyczna praca i staranność wykonywanych ćwiczeń. Połączenie tej części terapii z zabiegami fizykoterapii dają nadzieję na odzyskanie w pełni sprawności po złamaniach.