Choroby kręgosłupa

Kręgosłup jest centralną częścią układu kostnego. Składa się z 33-34 kręgów ułożonych na sobie kręgów i jest podzielony na 5 odcinków: szyjną, piersiową, lędźwiową, krzyżową i ogonową. Wielkość poszczególnych kręgów może się różnic w zależności od wieku, wagi oraz płci. Prawidłowością jest jednak to, że kręgi lędźwiowe są masywniejsze od kręgów piersiowych, a kręgi szyjne – należą do najmniejszych. Na co dzień kręgosłup jest przez nas intensywnie eksploatowany. W związku z tym – mogą pojawiać się bóle kręgosłupa. Jednakże objawów tych nie należy zrzucać tylko na karb przemęczenia. Mogą bowiem zwiastować stan chorobowy. Wyróżniamy kilka przyczyn chorób kręgosłupa. Poza niewłaściwym trybem życia (brakiem ruchu, złą pozycją, noszeniem
zbyt dużych ciężarów, nieodpowiednim materacem do spania), występują również skłonności dziedziczne do określonych schorzeń.
Wśród najczęściej występujących chorób kręgosłupa wyszczególnić możemy:

  • dyskopatię – schorzenie międzykręgowych krążków kręgosłupa; objawia się bolesnością zlokalizowaną punktowo (najczęściej w odcinku lędźwiowo – krzyżowym). Konieczne jest rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium choroby – dyskopatia przebiega bowiem z trzech etapach. Na początku krążek międzykręgowy traci swoją sprężystość i zmniejsza się jego amortyzacja, następnie – kręg ulega mechanicznemu rozerwaniu i zaczyna uciskać korzeń nerwowy (wtedy właśnie występuje silny ból). Ostatnim etapem są zmiany zwyrodnieniowe, które mogą dać niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Skąd się bierze dyskopatia? Z nadmiernych obciążeń kręgosłupa (w wyniku pracy fizycznej, przenoszenia dużych ciężarów), czynnikami towarzyszącymi mogą być równieżniehigieniczny tryb życia, brak regularnego ruchu oraz otyłość. Za szczególnie narażonych na wystąpienie dyskopatii uważa się: osoby w wieku od 30 – 50 lat, cierpiących na osteoporozę, a także żyjących w ciągłym stresie.
  • ZZSK – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – chorobę przewlekłą, o niejasnym pochodzeniu. Jest to schorzenie postępujące, a jego głównymi objawami są bóle w okolicy krzyżowej, o tępym charakterze, promieniujące do pachwin i kończyn dolnych. Szczególnie narażone na rozwój choroby są osoby między 15 a 30 rokiem życia (zwłaszcza mężczyźni). Zesztywnienie kręgosłupa sprawia, że najczęściej występuje jego wygięcie w części piersiowej (hiperkifoza), przez co sylwetka jest nienaturalnie pochylona.
  • Rwa kulszowa – często spotykany zespół bólowy okolic lędźwiowych(dotykający zwłaszcza mężczyzn powyżej 30 roku życia, choć to nie reguła). Przyczyną dolegliwości jest ucisk korzenia nerwu kulszowego w miejscu, w którym opuszcza on kanał kręgosłupa. Geneza tego ucisku – może być różnorodna – począwszy od zmian zwyrodnieniowych, wypadnięcia dysku, poprzez skrzywienie kręgosłupa lub inne wady wrodzone (jak nieprawidłowa budowa miednicy). Powodem rwy może być również zaawansowana ciąża u kobiet. Do objawów,poza wyjątkowo silnym bólem zalicza się także skurcz mięśni przykręgosłupowych.
  • Skrzywienia kręgosłupa – schorzenia powstające najczęściej w okresie dziecięcym, bólowe objawy pojawiają się dopiero z czasem. Możemy wyróżnić 3 rodzaje skrzywień – skoliozę (skrzywienie boczne), lordozę (skrzywienie do przodu) oraz kifozę (skrzywienie do tyłu). Najkorzystniej jest szybko podjąć leczenie – zniekształcenia u dzieci i młodzieży mają bowiem charakter progresywny. U dorosłych zaś – mogą powodować nie tylko dolegliwości bólowe ale też zaburzenia układu oddechowego czy krążenia.
PODZIEL SIĘ: