Jak dbać o kolana? Ćwiczenia, profilaktyka, objawy częstych chorób…

Jak dbać o kolana
Terry Shultz z Unsplash

Ból kolan może mieć różne przyczyny i skutecznie potrafi on utrudnić życie. Warto więc zdiagnozować, dlaczego pojawiły się problemy z kolanami i dowiedzieć się, jak można daną sytuację poprawić. Jak więc zadbać o kolana?

Czytaj dalej

Dlaczego kolana bolą?

Ból w kolanach może mieć różne pochodzenie. Bywa, że pojawia się np. po bieganiu, po wysiłku, przy kucaniu, wstawaniu, chodzeniu. Może być też wynikiem różnych chorób. Mowa głównie o reumatoidalnym zapaleniu stawów kolanowych, gonartrozie, infekcji bakteryjnej kolana czy nawet boreliozie. Ponadto kolana „nie lubią” przeciążeń, siedzącego trybu życia, braku ruchu, chodzenia w szpilkach, a nawet przyjmowania w nadmiarze niektórych leków uszkadzających stawy. Jak więc o nie zadbać?

Ćwiczenia na zdrowe kolana

Na kolana najlepsza jest aktywność, trzeba jednak dopasować ją do wieku i możliwości danej osoby. Stawy stają się sprawniejsze, zwiększa się objętość ich tkanki chrzęstnej, a to oznacza lepsze funkcjonowanie kolan i zmniejszenie bólu. Ćwiczenia na kolana podpowiada blog ABCporady.pl, zalecane są m.in. przysiady i ściskanie piłki. Oprócz tego warto pomyśleć o popularnej w ostatnich latach aktywności, czyli nordic walking. Mogą na nią zdecydować się osoby w każdym wieku. Na kolana pomoże również jazda na rowerze, joga i pilates. Oczywiście wszelkie ćwiczenia należy wcześniej skonsultować z lekarzem, a najlepiej umówić się na wizytę u fizjoterapeuty, który podpowie, jak zadbać o kolana.

Kolana a profilaktyka

O kolana warto zadbać wcześniej, najlepiej jeszcze wtedy, kiedy one nie bolą. Profilaktyka w znacznej mierze dotyczy odpowiedniego stylu życia. Praca za biurkiem, brak ruchu, ciągła jazda samochodem mogą negatywnie wpłynąć na kondycję stawów. Trzeba więc w porę pomyśleć o tym, by zacząć uprawiać jakiś sport, znaleźć czas na ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Warto zwrócić uwagę również na to, jaką pozycję przyjmuje się w codziennych czynnościach, np. podczas sprzątania. Zbytnie obciążanie kolan będzie miało negatywne konsekwencje. Trzeba też pamiętać o tym, żeby się nie przeciążać. Jeśli niesie się zakupy, lepiej robić to w dwóch rękach, a nie w jednej. Wyróżnić można też grupę osób, która jest szczególnie narażona na problemy ze stawami, wśród nich są sportowcy, ale też fryzjerzy czy pracownicy fizyczni.

Dieta na zdrowe kolana

Bardzo ważna w przypadku stawów jest odpowiednia dieta. Osoby, które zmagają się z bólem kolan, powinny zadbać o to, by ich posiłki były bogate w kwasy omega-3, witaminę D i C (jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, będącego budulcem chrząstek i ścięgien) oraz białko. Zaleca się, by do jadłospisu włączyć takie produkty jak ryby, owoce morza, migdały, żółtka jaj, jarmuż, jagody, nabiał, chude mięso, warzywa strączkowe, natka pietruszki, cytrusy, żurawina, pieczywo pełnoziarniste. Dobrze też pomyśleć o żywności, która działa przeciwzapalnie, mowa o imbirze, czosnku, oliwie i tranie. Pomocny może być też miód i żeń-szeń.

PODZIEL SIĘ: