Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty
mr lee z Unsplash

Różnego rodzaju urazy i kontuzje, ale również bóle będące wynikiem określonego trybu życia – to właśnie wtedy może pomóc nam fizjoterapeuta.

Najczęściej rehabilitacja oraz wchodząca w jej skład fizjoterapia kojarzona jest z odpowiednimi procedurami prowadzonymi dla osób po wypadkach, ale warto wskazać, że fizjoterapeuta może pomóc swoim pacjentom także w szeregi innych przypadków.

Czym zajmuje się fizjoterapia?

Fizjoterapia to nauka, która jest elementem rehabilitacji medycznej. Przez fizjoterapię rozumie się zespół różnego rodzaju czynności, które wykorzystują zjawisko reaktywności organizmu na bodźce, na przykład termiczne, mechaniczne, elektryczne, kinetyczne czy chemiczne.

Swoje początki fizjoterapia posiada już w czasach starożytnych. Obecnie to rozwinięta dziedzina, która obejmuje pełną gamę procedur nakierowanych na zapobieganie postępom i nawrotom chorób, przywracanie sprawności fizycznej u pacjentów, a także usuwanie różnych, nieprzyjemnych dla nich dolegliwości.

Główne działy fizjoterapii:

  • balneoterapia
  • ergoterapia
  • fizykoterapia
  • hydroterapia
  • kinezyterapia
  • klimatoterapia
  • masaż leczniczy
  • terapia manualna

Fizjoterapia nie tylko dla sportowców

Wiele osób uważa, że fizjoterapia jest zarezerwowana tylko dla sportowców, ale warto wskazać, że z pomocy fizjoterapeuty może skorzystać praktycznie każdy, kto chce poprawić swój stan zdrowia oraz kondycję.

Obecnie, gdy coraz więcej osób nie zwraca uwagi na zasady zdrowego trybu życia, pomoc fizjoterapeuty staje się coraz ważniejsza. Brak ruchu, stałe przebywanie w pozycji siedzącej albo stojącej, chodzenie na obuwiu z wysokim obcasem, noszenie plecaka albo torby na jednym ramieniu – to tylko niektóre przypadki, które sprzyjają rozwojowi chorób narządu ruchu, a tym samym mogą wymagać interwencji fizjoterapeuty.

Fizjoterapia, podobnie jak rehabilitacja, wskazana jest również w szeregu innych przypadków, na przykład po odbytych kontuzjach. Może dojść do nich także wskutek nieprawidłowego uprawiania sportów, na przykład przez nieprawidłową technikę treningów, wady postawy, przeciążenie układu ruchu. Warto również wskazać, że prawidłowo prowadzona fizjoterapia jest w stanie także zapobiegać pojawianiu si dalszych kontuzji.

Pomoc fizjoterapeutów może być niezbędna również u osób, które brały udział w różnych wypadkach, na przykład wypadkach komunikacyjnych czy wypadkach przy pracy. Jeśli dochodzi wtedy do uszkodzenia narządu ruchu, wówczas fizjoterapia będzie mogła pomóc w przywróceniu pacjentowi optymalnej sprawności.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym polega przede wszystkim na wywiadzie ze strony specjalisty, a także na badaniu manualnym ciała oraz na postawieni diagnozy. Na tej podstawie fizjoterapeuta będzie mógł zalecić dalsze postępowanie.

Badanie w gabinecie odbywa się w samej bieliźnie i polega najczęściej na unoszeniu, opuszczaniu i zginaniu kończyn, wykonaniu przysiadów albo skłonów. Niekiedy fizjoterapeuta może zalecić także wykonanie innych badań, na przykład prześwietleń.

Fizjoterapia dobierana jest indywidualnie w zależności od problemu pacjenta oraz od jego oczekiwań. Leczenie polega na ogół na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń oraz masażów, ale również może wykorzystywać różnego rodzaju urządzenia i gadżety.

Pozytywne efekty można często zauważyć już po pierwszej wizycie, ale najczęściej trzeba zaczekać na nie kilka spotkań. Cała terapia może trwać nawet kilka miesięcy w zależności od stopnia złożoności problemu.

Gdzie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Aktualnie rehabilitacja oraz fizjoterapia są prowadzone na terenie całego kraju w specjalistycznych gabinetach. Z pomocy można korzystać zarówno na NFZ, czyli w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak również prywatnie – wówczas czas oczekiwana na terapię jest znacznie krótszy.

Do skorzystanie z szerokiej gamy procedur fizjoterapeutycznych zaprasza Klinika Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA działającą w Krakowie.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: