Orteza ortoCAST – nowoczesna alternatywa dla gipsu
Orteza to coraz częściej wybierany zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów zamiennik gipsu. Jest o wiele wygodniejsza w użytkowaniu, a także nie wywołuje skutków ubocznych charakterystycznych dla długotrwałego unieruchomienia kończyny w gipsie. Jednym z najnowocześniejszych modeli ortez, pozwalających na leczenie złamań i innych urazów kończyn górnych, jest orteza ortoCAST.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są zalety stosowania ortez,
- czym charakteryzuje się orteza ortoCAST.
Złamanie ręki, skręcenie nadgarstka, stany przeciążeniowe czy uraz wynikający z uprawiania sportu, pracy zawodowej czy nieszczęśliwych wypadków… O różnego rodzaju kontuzje i choroby w obrębie kończyn górnych naprawdę nie jest trudno. Oczywiście za każdym razem w takim wypadku należy zgłosić się na konsultacje specjalistyczne do ortopedy, który zleci wykonanie odpowiednich badań i na ich podstawie postawi diagnozę.
Jeszcze niedawno wszelkiego rodzaju złamanie i pęknięcie kości, skręcenie czy nadwyrężenie stawów w obrębie rąk leczono poprzez stosowanie sztywnych opatrunków gipsowych. W ostatnich latach gips staje się jednak ostatecznością, a pacjentowi coraz częściej zleca się użytkowanie specjalnych ortez.
Orteza – jakie ma zalety?
Orteza to rodzaj opatrunku stabilizacyjnego, który osoba ze złamaniem czy innym urazem ręki nosi przez cały czas leczenia. W odróżnieniu od gipsu ortezę można zdejmować i zakładać, co pozwala m.in. na utrzymanie odpowiedniej higieny skóry, ale także zdecydowanie szybsze włączenie fizjoterapii, co znacznie skraca okres rehabilitacji. Ortezy są wykonane z bardzo wytrzymałych, ale jednocześnie zapewniających odpowiednią stabilizację materiałów. Dzięki temu doskonale zabezpieczają kontuzjowane miejsce, ale jednocześnie są dużo lżejsze niż gips, o wiele wygodniejsze dla pacjenta, przepuszczające powietrze. Ich użytkowanie jest więc bardziej komfortowe i nie wiąże się z niedogodnościami, jakie niesie ze sobą opatrunek gipsowy.
Oczywiście nie można zapominać, że użytkowanie ortezy ma także – a może przede wszystkim – zalety medyczne. Zadaniem takiego opatrunku jest unieruchomienie ręki w takiej pozycji, w której będzie się szybko regenerowała. Gips jest o wiele cięższy od ortezy, przez co uciska mięśnie, stawy i kości, które regenerują się wolniej. Źle założony gips może negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerwów, osłabiać ścięgna, powodować drętwienie kończyny, utratę czucia w palcach, a nawet stopniowy zanik mięśni. W przypadku ortezy takie ryzyko nie występuje – nowoczesne modele mogą nawet usprawniać krążenie, co przyspiesza procesy gojenia.
Orteza ortoCast – co trzeba o niej wiedzieć?
Orteza ortoCast firmy FastForm to innowacyjna orteza przeznaczona do leczenia złamań oraz innych urazów przedramienia. Zalecana jest przede wszystkim pacjentom:
- z prostymi złamaniami kości promieniowej,
- ze złamaniami, zwichnięciami i przeciążeniami nadgarstka,
- z zapaleniami ścięgien,
- z uszkodzeniami zginaczy oraz prostowników,
- ze zmianami zwyrodnieniowymi kończyny górnej,
- z porażeniem nerwu promieniowego,
- uprawiającym sport,
- wykonującym zawód obarczony ryzykiem powstania urazów nadgarstka.
Zalet stosowania ortezy ortoCast jest naprawdę wiele. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych materiałów o właściwościach termoplastycznych, a także zastosowaniu prostej regulacji, można ją bez problemu dopasować do kształtu ręki pacjenta. Jeśli wystąpi taka konieczność, lekarz może aktywować jej działanie punktowe i zastosować miejscowy ucisk na konkretne miejsce.
Orteza ortoCast nie podrażnia skóry, a dzięki lekkiej, przepuszczającej powietrze konstrukcji skóra pozostaje sucha. Dodatkowo orteza przepuszcza promienie rentgenowskie, więc można wykonać np. badanie RTG bez konieczności jej zdejmowania.
Jak widać, korzyści ze stosowania ortez – w tym ortezy ortoCast – jest sporo. Nie dziwi więc, że te nowoczesne opatrunki coraz częściej wypierają z użycia tradycyjny gips, co najważniejsze – z korzyścią dla pacjenta.