Wszystko o reumatyzmie

Wszystko o reumatyzmie

Reumatyzm obejmuje ponad 100 jednostek chorobowych, które dotyczą całego układu ruchu, nie tylko stawów. Na tą nieprzyjemną przypadłość cierpi 120 mln Europejczyków, w tym 9ml Polaków. Statystyki mówią, że wbrew przekonaniom choroba ta wcale nie spotyka tylko osób  w podeszłym wieku, ale dotyczy 60-80% osób po 60-tym roku życia.

Objawy

Do objawów reumatycznych możemy zaliczyć bóle stawów i mięśni wraz  z zaczerwieniamy, obrzękami oraz związanymi z nimi zaburzeniami  czynności ruchu. Wszystkie choroby z zakresu reumatyzmu łączą ze sobą patologiczne procesy powstałe w tkance łącznej. W głównej mierze chodzi o przewlekłe zmiany zapalne,  które są objawem nieprawidłowości układu odpornościowego w obrębie tkanki.

Do klasycznych chorób reumatycznych należą:

  • Zesztywniałe zapalenie stawów i kręgosłupa.
  • Łuszczycowe zapalenie stawów.
  • Zespól Reitera.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

 

Przyczyny

 

W przebiegu reumatyzmu zniszczeniu ulega chrząstka stawowa, przez co staje się ona niewystarczająco sprawna, aby amortyzować obciążenia. Skutkiem tych zwyrodnień jest uszkodzenie kości podchrzęstnej, deformacja stawów, więzadeł, czy ścięgien.  Wszyscy powinni zdać sobie sprawę, że na zdrowie naszych stawów pracujemy przez całe życie.  Z całą pewnością zwyrodnienia częściej pojawiają się u osób z otyłością i nadwagą. Ważna jest odpowiednia ilość sportu i ruchu, które powinny nam towarzyszyć cały czas. Bardzo istotne jest również wybieranie odpowiedniego obuwia, niezdrowe jest częste chodzenie w butach na obcasie.  Specjaliści podkreślają również, że dla zdrowia stawów ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilości witaminy D, którą zapewnia słońce.

 

Leczenie

Prawidłowo i odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza daje dużą szansę na powstrzymanie rozwoju choroby związanej z bólem stawów. Terapia zwyrodnienia stawów  ma kompleksowy charakter i polega na indywidualnym doborze środków farmakologicznych, metod rehabilitacyjnych i diety. Leki powodują zmniejszenie  wytwarzania przez organizm mediatorów zapalnych, czyli substancji, które wywołują chorobę. Bardzo ważne jest wprowadzenie ćwiczeń i rehabilitacji ruchowej, bez której stawy ulegają nieustannym zniekształceniom.  Rehabilitacja obejmuje w głównej mierze: leczenie zimnem i ciepłem, masaże, ultrasonoterapia, elektroterapia, magnetoterapia. Przy zwalczaniu reumatyzmu powinno się łączyć wszystkie te metody, by uzyskać jak najlepsze i długofalowe efekty.

PODZIEL SIĘ: