Sposoby na zmniejszenie bólów reumatycznych

Sposoby na zmniejszenie bólów reumatycznych
Elia Pellegrini z Unsplash

Według różnych statystyk z chorobami reumatycznymi boryka się około 10 mln Polaków w różnym wieku, najczęściej seniorów. Reumatyzm jest niestety schorzeniem postępującym, powodującym ból i ograniczenie możliwości poruszania się. Na szczęście istnieją sposoby, aby skutecznie łagodzić bóle reumatyczne!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak się objawia reumatyzm,
  • jakie leki stosuje się na reumatyzm,
  • czy bóle reumatyczne można łagodzić rehabilitacją.

Istnieje wiele chorób stawów typowych dla wieku podeszłego. Mocno rozpowszechnione są m.in. schorzenia zwyrodnieniowe stawów – takie jak zwyrodnienia kręgosłupa, kolan, bioder czy barku, będące efektem naturalnego zużywania się stawów oraz ich codziennych przeciążeń.

Inną grupą schorzeń stawów są choroby reumatyczne – w ich przebiegu w stawach dochodzi do postępujących zmian degeneracyjnych tkanki łącznej. Mogą one mieć podłoże genetyczne lub immunologiczne, wynikać z nieleczonych wad postawy, a także być efektem przebytych w przeszłości zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.

Warto pamiętać, że powszechnie znany reumatyzm to tak naprawdę grupa bardzo różnorodnych schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), toczeń rumieniowaty układowy czy zapalenie stawów towarzyszące nieswoistym zapalnym chorobom jelit.

Reumatyzm – jak się objawia?

Choć rodzaj i podłoże reumatyzmu mogą być rozmaite, to wszystkie choroby reumatyczne objawiają się w podobny sposób. U pacjentów występują przede wszystkim bóle reumatyczne – mogą być one odczuwane np. po obudzeniu się albo po dłuższym rozruchu. Dolegliwości z czasem nasilają się i utrudniają lub zupełnie uniemożliwiają normalne poruszanie się. Dodatkowo mogą się też pojawiać sztywność stawów, ich obrzęki oraz zaczerwienienie.

Bóle reumatyczne – jak je leczyć?

Reumatyzm jest niebezpieczny nie tylko dlatego, że postępujące bóle reumatyczne stopniowo odbierają pacjentowi samodzielność. Choroby reumatyczne mogą bowiem zajmować również narządy wewnętrzne i wywoływać wiele groźnych powikłań prowadzących do inwalidztwa, a nawet do śmierci. Dlatego leczenie reumatyzmu jest koniecznością – ma ono na celu zarówno minimalizowanie dolegliwości bólowych, jak i hamowanie postępu choroby, zachowanie sprawności i samodzielności pacjenta oraz zapobieganie powikłaniom.

Reumatyzm można leczyć farmakologicznie. Terapia jest wówczas dwukierunkowa: stosuje się zarówno leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh), jak i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pierwsza grupa środków (zalicza się do nich np. metotreksat, leflunomid czy sulfasalazynę) hamuje niszczenie stawów, umożliwiając pacjentowi zachowanie sprawności oraz samodzielności w życiu codziennym. Ich skuteczność w łagodzeniu bólów reumatycznych jest jednak mniejsza. W tym celu stosuje się właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen, diklofenak, ketoprofen czy naproksen), a jeśli nie pomagają, lekarz może zalecić przyjmowanie opioidów.

Reumatyzm – rehabilitacja pomaga w walce z bólem!

Osoby borykające się z chorobami reumatycznymi często rezygnują z aktywności fizycznej. Z jednej strony jest to zrozumiałe – gdy ruch potęguje bóle reumatyczne, naturalne jest to, że człowiek chce go unikać. Brak aktywności prowadzi jednak do zmniejszenia ruchomości stawów, osłabienia siły mięśniowej oraz przykurczów. U pacjentów wskazana jest więc rehabilitacja prowadzona pod okiem specjalistów. Może ona obejmować dopasowane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, zwiększają zakres ruchu oraz poprawiają stabilność stawów.

Z kolei w łagodzeniu dolegliwości bólowych znajdują zastosowanie różnego rodzaju zabiegi fizykoterapii, takie jak: masaże, ultradźwięki, krioterapia czy balneoterapia. Oczywiście o ich wykonaniu zawsze powinien decydować lekarz, który bierze pod uwagę stan zdrowia pacjenta i ewentualne przeciwwskazania.

Zarówno po ćwiczeniach, jak i w ciągu dnia ważny jest też odpoczynek. Jeśli bóle reumatyczne stają się silniejsze albo pacjent po prostu odczuwa zmęczenie, warto na kilka minut położyć się w wygodnej pozycji, odpocząć i zrelaksować. Przyniesie to ulgę obolałym stawom.

Źródła:

https://spartanska.pl/wp-content/uploads/raport_wczesna_diagnostyka_ChR.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/aktualnosci/215010,choroby-reumatyczne-wyzwaniem-xxi-wieku

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow

PODZIEL SIĘ: