Terapia Tecar – jakie ma zastosowanie w sporcie?

Terapia Tecar
Online Marketing z Unsplash

Terapia Tecar to coraz popularniejsza metoda fizykoterapii, która znajduje zastosowanie w pracy ze sportowcami. Wykorzystywana jest w znanych klubach sportowych takich jak: AC Milan czy FC Barcelona. Co wpływa na jej popularność? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Co oznacza słowo Tecar?

Dosłowne tłumaczenie terminu TECAR to „Transfer (T) energii (E) pojemnościowej (Ca-capacitive) i rezystywnej ( R-resistive)”, czyli nic innego, jak przewodzenie ciepła (energii) w tkankach. Terapia ta oparta jest na działaniu fali radiowej wysokiej częstotliwości, która jest falą elektromagnetyczną, emitowaną dzięki specjalnemu urządzeniu do tego przeznaczonemu – Doctor Tecar.

Fale emitowane są w zakresie częstotliwości między 300kHz a 1MHz w zależności od trybu (rezystywny 450 KHz, kondensacyjny 600kHz). Częstotliwość ta jest znacznie niższa niż w przypadku diatermii krótkofalowej, ale wyższa niż próg pobudliwości skurczowej mięśni. Przepływająca fala radiowa pobudza ruch jonów wewnątrz komórek, odtwarzając ich naturalny potencjał, przez co wytwarza energię głęboko w tkankach. W terapii Tecar wyróżniamy tryb pojemnościowy, w którym energia przekazywana jest do tkanek miękkich – głównie mięśni oraz tryb rezystywny działający głębiej, na tkanki bardziej oporowe: więzadła, ścięgna kości.

Jakich efektów terapeutycznych możemy się spodziewać?

Terapia ta, dzięki przepływowi energii w tkankach, skupia się na aktywacji i przyspieszeniu naturalnych procesów naprawczych i regeneracyjnych organizmu. Głównymi efektów terapii Tecar jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz biostymulacyjne. Dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych oraz aktywacji mikrokrążenia terapia ta redukuje obrzęki, przywraca prawidłowy metabolizm tkanek, przywraca  wewnątrz i zewnątrzkomórkową równowagę elektrolityczną, aktywuje perystaltykę limfatyczną oraz przywraca homeostazę organizmu.

Jak wykorzystać terapię Tecar w sporcie?

Terapia ta ma szerokie zastosowanie w fizjoterapii sportowej, zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Wykorzystując wcześniej wymienione efekty terapeutyczne, metodę Tecar w sporcie stosuje się w celu:

  • zmniejszenia bólu,
  • szybszej i bardziej efektywnej regeneracji po treningu czy zawodach,
  • zapobieganiu urazom,
  • zapobieganiu nawrotom kontuzji,
  • przygotowania fizycznego sportowca do zawodów,
  • poprawy wyników i osiągnięć,
  • optymalizacji zakresu ruchów, zapobieganie przeciążeniom.

W połączeniu z terapią manualną terapia Tecar daje natychmiastowy efekty poprawy, co w przypadku sportowców jest niezwykle ważne, bo liczy się każdy dzień treningu.

Kiedy i jak stosujemy terapię Tecar?

W porównaniu do innych terapii, np. na spiętych mięśniach czy punktach spustowych, zabieg z wykorzystaniem aparatu Doctor Tecar jest bardzo przyjemny w odczuciach i bezbólowy, co oszczędza tkankom dodatkowego stresu i wpływa na szybszą regenerację.

Wyczynowe uprawianie sportu wiąże się niejednokrotnie z kontuzjami, przeciążeniami
i zmęczeniem. Terapia Tecar jest skuteczną metodą w leczeniu zapaleń urazów pośrednich oraz bezpośrednich, obrzęków, przeciążeń mięśni, przykurczy, naciągnięć, uszkodzeń więzadeł, na które mogą być narażeni sportowcy.

Terapię Tecar można zastosować również w przypadku już dokonanych kontuzji i urazów, ale również w celach profilaktycznych. Każdy z nas na pewno zna powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W tym przypadku również się to sprawdza. Efektywna regeneracja organizmu oraz odpowiednia odnowa biologiczna u sportowców wpływa na zmniejszenie negatywnych skutków zmęczenia czy przetrenowania, co w późniejszym czasie przekłada się na polepszenie osiąganych wyników sportowych. Zapobiegajmy więc negatywnym konsekwencjom, takim jak przeciążenia, ograniczenia ruchomości, tzw. zakwasy, sztywność stawowa, zaburzenia czucia głębokiego czy spadek elastyczności tkanek miękkich.

Wykorzystując terapię Tecar możemy przyczynić się do utrzymania właściwego uwodnienia, natlenowania i unaczynienia tkanek, co przekłada się na polepszenie zdolności fizycznego organizmu.

Podsumowując, Doctor Tecar jest nieodzownym urządzeniem w gabinetach rehabilitacji sportowej, ponieważ możemy zastosować go zarówno w trakcie treningu, jako formę profilaktyki urazowej, przed zawodami w celu poprawy zdolności fizycznych organizmu, jak również po starcie jako formę odnowy biologicznej i w celu leczenia kontuzji, jeśli do takich doszło.

Artykuł powstał we współpracy z firmą BardoMed

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: