Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia stawu kolanowego
CHUTTERSNAP z Unsplash

Artroskopia stawu kolanowego to mało inwazyjny zabieg przeprowadzany pod znieczuleniem, pozostawiający niewielkie ślady na ciele pacjenta, dzięki czemu szybciej wraca on do zdrowia i sprawności niż w przypadku tradycyjnych operacji i podlega mniejszemu ryzyku zakażenia okołooperacyjnego.

 

Przypadki zastosowania zabiegu artroskopii kolanowej

Artroskopia stawu kolanowego to zabieg stosowany najczęściej w następujących przypadkach:

– uszkodzenia łękotki

– konieczności naprawy i przeszczepu powierzchni chrzęstnych

– konieczności usunięcia zwłóknień śródstawowych oraz błony maziowej, pojawiających się u niektórych pacjentów po przebytych urazach lub chorych na reumatoidalne zapalenie stawów

– zwichnięcia rzepki lub chorób pojawiających się w stawie rzepkowo-udowym

– występowania zmian zwyrodnieniowych kolana.

Jak wygląda zabieg artroskopii kolanowej?

Dzięki nowoczesnej technologii stosowanej w Sport Klinice https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/artroskopie-stawu-kolanowego/, zabieg artroskopii kolanowej pozostawia dwa niewielkie nacięcia na skórze pacjenta. Całość operacji przeprowadzana jest bowiem z użyciem kamery oraz niewielkiego obiektywu umożliwiającego zajrzenie do środka uszkodzonego stawu. Zabieg przeprowadzany jest pod znieczuleniem. Najczęściej proponowane jest znieczulenie ogólne, powodujące mniej powikłań i nieprzyjemnych efektów ubocznych. W pewnych przypadkach jednak artroskopia przeprowadzana jest pod znieczuleniem lędźwiowym. Zoperowane kolano zostaje zabezpieczone jałowym opatrunkiem, a cienki dren pozostawiony w stawie pozwala na higieniczne odprowadzenie nadmiaru krwi. Dren najczęściej zostaje usunięty następnego dnia po przeprowadzonym zabiegu, a bezpośrednio po nim kolano schładza się kompresami. Zabieg i dojście po nim do siebie zajmuje więc zwykle jeden dzień, jeśli nie ma konieczności pozostawania na dłużej pod opieką lekarską.

Rehabilitacja po przeprowadzeniu artroskopii kolanowej

Kilka dni po przeprowadzonym zabiegu pacjent powinien przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe przepisane przez lekarza. Pacjent może poruszać się już w pierwszej dobie po operacji, ale wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej przez co najmniej tydzień. Potrzebna będzie mu także opieka rehabilitanta, instruującego, jak może się poruszać przy pomocy wsparcia na laskach używanych zazwyczaj przez 2-3 tygodni po zabiegu, a także jak może obciążać zoperowaną nogę. Zazwyczaj normalne stawanie na niej możliwe jest już w tydzień po operacji.

 Tekst powstał we współpracy ze Sport-klinika.pl

PODZIEL SIĘ: