Badanie USG wawer

Badanie USG wawer
Humberto Chavez z Unsplash

Badania ultrasonograficzne najczęściej kojarzą się z okresem ciąży, jednak ta metoda diagnozowania ma wiele różnorodnych zastosowań, na przykład przy diagnozowaniu problemów z tarczycą, chorób w obrębie jamy brzusznej.

Czy do badania USG trzeba się przygotowywać?

Przygotowania do badania USG zależą od tego, jaka część ciała będzie poddawana oglądowi w badaniu. W przypadku ciąży nie są konieczne praktycznie żadne przygotowania, ponieważ na odsłonięty brzuch zostanie naniesiony specjalny żel, a następnie lekarz przyłoży głowicę aparatu do brzucha, by oglądać obraz na ekranie. W przypadku USG brzucha należy pamiętać o lekkostrawnej diecie w dniu poprzedzającym badanie oraz o tym, by ostatni posiłek zjeść najpóźniej około 19.00 dnia poprzedniego. W dniu badania należy pamiętać o tym, by nic nie jeść, nie pić kawy i napojów gazowanych, a także, by nie palić papierosów. Jeżeli badany będzie pęcherz moczowy, wówczas na dwie godziny przed badaniem należy wypić około litra niegazowanej wody mineralnej.

Czy badanie USG jest bezpieczne dla pacjenta?

Badanie USG wawer jest bezpieczne, nieinwazyjne i może być stosowane zarówno u małych dzieci, u osób dorosłych, jak i u osób w podeszłym wieku. Stosowane jest do badania tkanek miękkich i może być stosowane pomocniczo przy mało inwazyjnych zabiegach. W odróżnieniu od badania rentgenowskiego może być stosowane wiele razy w tym samym miejscu i nie ma ono skutków ubocznych. Dużą zaletą jest fakt, że aparaty do USG mogą być wykorzystywane nie tylko stacjonarnie w gabinetach, ale istnieją także aparaty w wersji mobilnej, dzięki czemu niektóre badania można wykonać w domu pacjenta. Jest to korzystne dla osób, które z różnych powodów nie mogą zostać przewiezione na badanie do szpitala czy gabinetu lekarskiego.

Badanie USG często jest wykorzystywane w diagnozowaniu różnych chorób, ponieważ jest to badanie bezpieczne i niedrogie. Sprzęt do badania USG znajduje się w wielu gabinetach lekarskich, więc czasami możliwe jest zrobienie badania u tego samego lekarza, bez konieczności szukania innego specjalisty.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: