Płaskostopie. Jak je leczyć i mu zapobiegać?

Płaskostopie
Noah Buscher z Unsplash

Płaskostopie to jedno z tych schorzeń, które często zdarza nam się bagatelizować. Wynika to przede wszystkim z tego, że w początkowych stadiach nie daje ono żadnych objawów. Jedynym czynnikiem pozwalającym zorientować się, że stopa pacjenta uległa deformacji jest to, że staje się ona płaska. Chory nie odczuwa natomiast żadnych dolegliwości bólowych, nie ma też najmniejszych problemów z ruchomością tej części ciała.

  1. Płaskostopie – jakie są jego najważniejsze przyczyny?
  2. Wkładki ortopedyczne i inne sposoby profilaktyki płaskostopia
  3. Płaskostopie – skuteczne ćwiczenia na to schorzenie
  4. Sklep podologiczny – jakie produkty na płaskostopie?

Problemy pojawiają się natomiast w późniejszych stadiach. Wówczas pojawia się również ból stopy, a podczas chodzenia czujemy, że ta nie rusza się już tak, jak wcześniej. Dopiero na tym etapie większość pacjentów trafia do lekarza. Na szczęście operacyjne metody leczenia są wtedy dość bogate i zwykle przynoszą pożądane skutki. Jak jednak uniknąć takich sytuacji? Jak leczyć niezaawansowane jeszcze płaskostopie i zapobiegać tej dolegliwości?

Płaskostopie – jakie są jego najważniejsze przyczyny?

Płaskostopie to stan, w którym stopa przywiera do podłoża prawie całą swoją dolną powierzchnią. W ujęciu fizjologicznym odpowiada za to defekt stawów lub więzadeł odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego kształtu stopy. Jeśli te nie wytrzymają obciążenia, kości ułożą się podłużnie, co po pewnym czasie doprowadzi do upośledzenie ruchomości stopy oraz wystąpienia objawów bólowych.

Pośrednich przyczyn płaskostopia może być bardzo wiele. Jedną z najczęstszych okazuje się nadwaga lub otyłość. Pacjenci zmagający się z nadprogramowymi kilogramami są dotknięci tym problemem dużo częściej niż osoby z prawidłową masą ciała. Druga ważna przyczyna wystąpienia tak zwanego platfusa to noszenie źle dobranych butów. Chodzi tu przede wszystkim o szpilki oraz obuwie na wysokich obcasach lub koturnach. Dlatego na ten problem szczególnie narażone są kobiety noszące takie buty – sygnałem ostrzegawczym może być pojawianie się halluksów.

Wkładki ortopedyczne i inne sposoby profilaktyki płaskostopia

Istnieje wiele sposobów na to, by zapobiegać płaskostopiu oraz leczyć jego niezaawansowane stadia. Najważniejsze to z całą pewnością wkładki i obuwie ortopedyczne. Decydując się na ten sposób należy jednak – zanim odwiedzimy sklep podologiczny – swój wybór skonsultować z ortopedą lub podologiem. Noszenie produktów niedostosowanych do budowy naszej stopy oraz rodzaju schorzenia może mieć poważne konsekwencje, na czele z pogorszeniem się stanu naszego zdrowia.

Płaskostopie. Jak je leczyć i mu zapobiegać

Płaskostopie – skuteczne ćwiczenia na to schorzenie

Rozwojowi płaskostopia zapobiec może też wykonywanie prostych ćwiczeń. Najważniejsze to:

  • „klaskanie stopami” podczas leżenia na brzuchu;
  • podnoszenie stopami specjalnych woreczków z grochem, gryką lub gorczycą;
  • pisanie lub rysowanie za pomocą stóp;
  • chodzenie na palcach;
  • bose spacery po piasku, mchu, trawie lub specjalnych matach;
  • masaż polegający na toczeniu niewielkiej piłki (na przykład do tenisa) stopami po podłodze;
  • zwijanie grubego ręcznika wykorzystując palce stóp

Zdarza się, że lekarz ortopeda zarekomenduje inny rodzaj ćwiczeń.

Sklep podologiczny – jakie produkty na płaskostopie?

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszymi produktami, których użycie może zalecić podolog Wrocław są wkładki oraz buty ortopedyczne. Poza tym często wykorzystywanym sposobem jest użycie peloty ortopedycznej, czyli przedmiotu zakładanego między dużym paluchem, a drugim palcem, wymuszającego prawidłową pracę stopy podczas chodzenia lub stania.

PODZIEL SIĘ: