Jak ustrzec się przez złamaniami
Do złamania kości dochodzi, gdy przerwana zostaje ciągłość kości. Najczęściej ma to miejsce pod wpływem urazu, którego siła jest większa niż wytrzymałość mechaniczna kości.
Wiele zależy w tym wypadku od stanu zdrowia pacjenta oraz jego wieku. Istnieje bowiem szereg czynników wpływających na tę wytrzymałość. Skądinąd wiadomo, że u dzieci kości są bardziej sprężyste, z kolei u osób starszych – bardziej kruche. Jest to związane z tym, że wraz z wiekiem wzrasta zagrożenie osteoporozą.
Na złamania są jednak narażone również osoby młode, uprawiające sport czy pracujące fizycznie. W takich wypadkach aby zapobiec złamaniom zaleca się zachowywanie wszelkich środków ostrożności, stosowanie ochraniaczy, odzieży ochronnej, a w pracy – bezwzględne przestrzeganie zasad BHP. Poza tym – choć brzmi to banalnie – większość wypadków zdarza się w domu, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie śliskich powierzchni, by nie narażać się na upadek. Dieta – choć nie może uchronić przed występowaniem mechanicznych urazów, może jednak przyczynić się do zwiększenia wytrzymałości kości oraz stawów. Powinna być bogata przede wszystkim w wapń (stanowiący budulec kości), witaminę D (usprawniającą wchłanianie owego budulca) oraz białko (zwłaszcza to występujące w rybach, produktach sojowych oraz chudym nabiale). Pomocna bywa również witamina C, która pomaga w utrzymaniu w dobrej kondycji włókien kolagenowych – usprawniających pracę zarówno więzadeł i ścięgien, jak i kości. Podsumowując – nie sposób wyeliminować całkowicie ryzyka złamań, jednak pewne działania profilaktyczne mogą je nieco zmniejszyć, podnosząc tym samym komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania.