Kiedy należy korzystać z wkładek ortopedycznych?

Kiedy należy korzystać z wkładek ortopedycznych?

W mediach coraz częściej można natknąć się na informacje poświęcone wkładkom ortopedycznym. Kto powinien je nosić i jakimi kryteriami należy kierować się przy ich wyborze?

 

Ortopedzi zachęcają do zakupu wkładek do butów. Odpowiednio dobrane korygują ustawienie stóp, wspierając tym samym pracę kolan, bioder i kręgosłupa. Osoby, które noszą wkładki ortopedyczne, dzięki nim mogą zapomnieć o uczuciu obciążenia i zmęczenia nóg, gdy ż korygują one wady postawy i tym samym pozwalają pozbyć się dolegliwości bólowych ze strony krzyża.

 

Badanie podoskopowe pomocne przy wyborze wkładek ortopedycznych

Aby wybrać właściwe wkładki ortopedyczne, należy przeprowadzić badanie podoskopowe w gabinecie podologicznym lub w sklepie rehabilitacyjnym.  Opis metody diagnostycznej wydaje się być skomplikowany? W rzeczywistości osoba, która poddaje się badaniu, musi stanąć na specjalnej, podświetlanej płycie, na której można dostrzec miejsce styku stopy z podłożem oraz jej ksztalt w obciążeniu.

Jeśli podolog stwierdzi, iż mamy do czynienia z dużą wadą, należy zlecić wykonanie wkładek ortopedycznych na miarę.  W tym celu przeprowadza się wycisku stopy. W przypadku niewielkiej wady poczujesz ulgę, nosząc gotowe wkładki profilaktyczne, które zwiększają komfort  chodzenia. Warto jednak pamiętać, iż nie korygują one ustawienia stóp.

 

Czy wkładki ortopedyczne mogą skorygować wady postawy?

Jak działają wkładki ortopedyczne? W związku z tym, iż pozwalają one skorygować układ kości, ale nie mają wpływu na mięśniowo-więzadłowy, korekcję wad stóp oraz postawy przeprowadza się głównie u dzieci i młodzieży.  Wkładki ortopedyczne stosuje się w okresie kształtowania kości w przypadku koślawości, szpotowartości kolan, lordozy oraz kifozy piersiowej.

Skoro wkładki ortopedyczne korygują wady postawy tylko u dzieci i młodzieży, dlaczego sięgają po nie osoby dorosłe?  Po zakończeniu okresu dojrzewania, któremu towarzyszy intensywny rozwój układu kostnego, odpowiednio dobrane wkładki zmniejszają obciążenie nóg i pozwalają zapomnieć o dolegliwościach bólowych ze strony kręgosłupa. Pamiętaj, aby buty dobierać do wkładek ortopedycznych. Nie należy postępować na odwrót, ponieważ kształt wkładki idealnie dopasowuje się do stopy.

 

Marlena

PODZIEL SIĘ: