Rehabilitacja przy schorzeniach kręgosłupa

Rehabilitacja przy schorzeniach kręgosłupa
Toa Heftiba z Unsplash

Problemy z kręgosłupem dotyczą nie tylko osób starszych, ale coraz częściej także młodych. Rehabilitacja przy schorzeniach kręgosłupa jest jedną z form leczenia i poprawy sprawności.

Choroby kręgosłupa

Przyczyn problemów z kręgosłupem jest wiele. Praca fizyczna, nieodpowiednia postawa, braki witamin czy uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku – to częste źródła kłopotów zdrowotnych. Problemy zwykle zaczynają się dość niewinnie. Pojawia się ból, który często bagatelizujemy. Dopiero przy rozwiniętych i nasilonych objawach udajemy się do lekarza. Wśród chorób kręgosłupa, które są diagnozowane dość często, wyróżnia się osteoporoza, dyskopatia, skolioza czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Tego typu dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie i swobodne poruszanie się. Podjecie odpowiedniego leczenia jest często koniecznością i szansą na powrót do pełnej sprawności.

Rehabilitacja

Rehabilitacja kojarzy nam się ze specjalistycznymi ćwiczeniami, które wykonywane są po uszkodzeniach organizmu, które powstały w wyniku wypadków, chorób czy innych zdarzeń. Zajęcia rehabilitacyjne są zalecane także dzieciom, które urodziły się wcześniej i wymagają pomocy rehabilitanta w usprawnieniu kości a także osobom, które mają problemy z kręgosłupem. Odpowiednia rehabilitacja pozwala na powrót do zdrowia. Ćwiczenia są dobierane przez lekarza i rehabilitanta czy fizjoterapeutę. Każde schorzenie charakteryzuje się innymi cechami i wymaga odpowiedniego podejścia. Rehabilitacja opiera się na działaniu kompleksowym. Działa na różne sfery w taki sposób, aby pacjent powrócił do pełnej lub jak najlepszej w jego stanie sprawności ruchowej. Specjalistą od schorzeń ruchu będzie w tym przypadku fizjoterapeuta, który zastosuje odpowiednie metody i techniki ćwiczeń.

Rehabilitacja przy schorzeniach kręgosłupa

Uciążliwy ból, przewlekłe schorzenia i nawracające wciąż dolegliwości mogą być czynnikiem decydującym o rozpoczęciu właściwych ćwiczeń. Niektóre z nich można wykonywać w domu samodzielnie, według wskazówek lekarza. Inne zaś, wymagają indywidualnej pracy z fizjoterapeutą. Na problemy z kręgosłupem zalecane są masaże czy naświetlania. Istnieją różne rodzaje rehabilitacji, opierające się na fizjoterapii z użyciem wody czy oddziaływań elektrycznych. Gimnastyka lecznicza, kąpiele czy natryski mogą pomóc w walce z uciążliwym bólem kręgosłupa. Rehabilitacja przysługuje każdemu, bez względu na wiek czy płeć. Warto zapytać swojego lekarza o odpowiednie zabiegi. Ćwiczenia wykonuje się seriami, w określonych odstępach czasowych. Bywają jednak przypadki, ze rehabilitacja wymaga dłuższego czasu, Wtedy wykonywana jest aż do momentu uzyskania określonych efektów.

Katarzyna Antos

PODZIEL SIĘ: