Stabilizatory i opaski ortopedyczne – kiedy należy ich używać?

Stabilizatory i opaski ortopedyczne
Jan Romero z Unsplash

Niektóre gadżety i przyrządy mogą okazać się bardzo pomocne. Stabilizatory i opaski ortopedyczne – kiedy należy ich używać?

Zdrowie pod kontrolą czyli niebezpieczeństwo sportu

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Wykonując ćwiczenia nie trudno o naciągnięcie mięśni, skręcenie czy złamanie. Jednym z najbardziej kontuzyjnych sportów jest piłka nożna. Biegając po boisku można się przewrócić czy źle stanąć. Sportowcom zawsze towarzyszy pomoc medyczna i rehabilitant, który jest gotowy w każdej chwili służyć pomocą. Poważna kontuzja może uniemożliwić grę nawet przez kilka miesięcy, a na to często sportowcy nie mogą sobie pozwolić.

Stabilizatory i opaski ortopedyczne – kiedy należy ich używać?

Wszelkie stabilizatory i opaski ortopedyczne najczęściej są używane przez sportowców. Pozwalają wykonywać ćwiczenia czy szybki powrót na areny sportowe. Bardzo często stanowią pewnego rodzaju ochraniacze. Przeważnie sięga się po paski na łokcie, kolana i nadgarstki. Ortezy stanowią specjalną konstrukcję, która pozwala na kontrolowany ruch danej partii ciała. Taki sprzęt może być wykonany z różnych tkanin takich jak włókno węglowe czy szklane. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby. Jeśli kontuzje często się powtarzają, taki sprzęt jest przydatny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dobrym graczem. Stabilizatory nie są jednak stały rozwiązaniem problemu. To tylko element ochrony kości i rehabilitacji.Często bywają także stosowane profilaktycznie. Niestety, żaden z takich gadżetów nie daje 100% pewności, że do skręcenia czy złamania nie dojdzie. Regularna rehabilitacja jest więc bardziej zalecana niż noszenie ortez. Konstrukcje stabilizujące poleca się osobom z problemami zwyrodnieniowymi, które często dotykają ludzi starszych. Pozwalają na ograniczenie bólu. Jednak to lekarz powinien zadecydować, czy pacjent musi nosić stabilizator czy też nie. Dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Z dziedziny ortopedii.

Stabilizatory i opaski ortopedyczne są pomocne w rehabilitacji i ochronie kości. Pamiętajmy jednak, że to ruch jest najlepszym lekarstwem na zdrowie i nic nie jest w stanie go zastąpić.

PODZIEL SIĘ: