Jak uniknąć kontuzji?

Jak uniknąć kontuzji

Kontuzje to zmora nie tylko zawodowych sportowców, lecz także zwykłych ludzi, którzy postanowili zrobić coś dla siebie i zacząć się więcej ruszać. Niestety, nie zawsze podchodzimy prawidłowo do ćwiczeń. Podpowiadamy, jak uniknąć kontuzji.

Rozgrzewka to podstawa

Nigdy nie przechodź do właściwych ćwiczeń, czy to joggingu, czy walki bokserskiej, czy meczu piłki nożnej bez solidnej rozgrzewki. Nie bez powodu każda lekcja wychowania fizycznego w szkole zaczynała się właśnie od niej. Rozgrzewka pozwala przygotować mięśnie i stawy na wysiłek fizyczny. Jeśli ją pominiesz, łatwo możesz ulec kontuzji.

Ćwiczenia wykonuj pod okiem doświadczonego trenera

Na początek nie rezygnuj ze wsparcia doświadczonego trenera. Jeśli nie jesteś absolwentką wydziału wychowania fizycznego, zapewne nie dysponujesz konkretną wiedzą, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia, by nie narażać ciała na powstawanie urazów. Dlatego też ćwiczenia zawsze wykonuj pod okiem doświadczonego trenera. Zapłacisz za nie nieco więcej, ale nauczysz się trenować i z czasem będziesz mogła to robić bez niczyjego wsparcia.

Spraw sobie odpowiednie buty do ćwiczeń

Niestety, wiele z nas rozpoczyna uprawianie sportu, nie mając do tego odpowiedniego obuwia. Bieganie w balerinkach czy trampkach nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić sobie kostkę. Buty do ćwiczeń są nieco droższe, ale warto w nie zainwestować, ponieważ twoje zdrowie jest bezcenne.

Mierz siły na zamiary

Jeśli masz kiepską kondycję, od lat nie uprawiałaś żadnego sportu, nie zaczynaj od pieszej wycieczki, podczas której przyjdzie ci pokonać 30 km. Chód może wydawać się stosunkowo mało groźny, ale twój organizm nie jest przystosowany do takiego wysiłku fizycznego. W rezultacie o urazy i kontuzje nietrudno.

Dieta bogata w wapń

Aby twoje kości były mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, powinnaś włączyć do codziennej diety produkty bogate w wapń takie jak nabiał (mleko, jogurty, kefiry, maślanka), jaja, tofu etc. W ten sposób wzmocnisz swoje kości i zapewnisz im większą odporność na ewetualne kontuzje. Zauważ, że są osoby, którym zdarzyło się dość niefotunnie upaść, ale prócz drobnych stłuczeń nie przydarzyło im się nic złego, bo mają mocne kości.

Jedz produkty bogate w witaminę C

Witamina C, którą znajdziemy m.in. w cytrusach, malinach, pietruszce czy żurawinie, odgrywa kluczową rolę w syntezie kolagenu. To białko nie tylko pełni funkcję strukturalną w naszej skórze, zapewniając jej elastyczność, ale też znajdziemy je w stawach. A bez zdrowych stawów możesz zapomnieć o uprawianiu jakiegokolwiek sportu.

PODZIEL SIĘ: