Turnusy rehabilitacyjne z basenem w Krynicy. Czemu warto?

Turnusy rehabilitacyjne z basenem w Krynicy
Eduardo Goody z Unsplash

Krynica-Zdrój to jedno z najważniejszych polskich uzdrowisk. Na co mogą liczyć kuracjusze wybierający się na turnusy rehabilitacyjne do tego jednego z tutejszych ośrodków?

 1. Turnusy rehabilitacyjne z basenem – co warto wiedzieć o Krynicy?
 2. Turnusy rehabilitacyjne z basenem – co obejmuje pobyt?
 3. Turnusy rehabilitacyjne z basenem – w jakich chorobach pomaga?
 4. Turnusy rehabilitacyjne z basenem – jakie zabiegi oferuje?

Wiele schorzeń potrzebuje nie tylko leczenia, ale też skutecznej rehabilitacji. Mowa tu nie tylko o ćwiczeniach i zabiegach odnowy biologicznej, ale też o zapewnieniu choremu odpowiednich warunków do powrotu do zdrowia. Chodzi przede wszystkim o spokój i możliwość wypoczynku, które w największym stopniu wpływają na zdolność naszego organizmu do regeneracji i porażenia sobie ze skutkami choroby – a to często wiąże się z koniecznością czasowe opuszczenia domu, zwłaszcza, jeśli ten znajduje się w dużym mieście.

Nie bez znaczenia jest też klimat miejsca, w którym przebywa rekonwalescent. Zadymione, pozbawione powietrze i brak dostępu do wody zawierającej odpowiednie składniki na pewno znacznie wydłużają proces powrotu do zdrowia. Podobnie zresztą jak nieodpowiednio zbilansowana dieta, a nie każdy przecież potrafi lub jest w stanie przygotować zdrowe i odżywcze posiłki. Dlatego tak wielu chorym zaleca się wyjazd do sanatorium, gdzie w spokoju mogą odzyskać siły nadszarpnięte przeróżnymi chorobami.

Turnusy rehabilitacyjne z basenem – co warto wiedzieć o Krynicy?

Turnusy rehabilitacyjne z basenem organizowane są przede wszystkim w miejscowościach uzdrowiskowych. O tym, czy dane miasto otrzyma taki status, decyduje przede wszystkim czystość powietrza oraz obecność złóż wód leczniczych. Jednym z najbardziej znanych polskich miast uzdrowiskowych jest Krynica-Zdrój, która od dziesięcioleci jest wybierana przez polskich, ale też czeskich i niemieckich kuracjuszy jako miejsce, w którym zadbają o nadszarpnięte chorobą zdrowie.

Krynica słynie przede wszystkim ze złóż leczniczej wody, która wykorzystywana jest nie tylko w celach spożywczych, ale też do wielu zabiegów zewnętrznych, które szczegółowo omówimy w kolejnej sekcji artykułu. Wielkim atutem Krynicy-Zdrój jest jest czyste, górskie powietrze, które sprzyja regeneracji organizmu. W powrocie do zdrowia pomoże też zaciszna atmosfera tego zabytkowego, uzdrowiskowego miasta.

Turnusy rehabilitacyjne z basenem – co obejmuje pobyt?

Jeszcze ważniejsze od otoczenia, w którym odbywają się turnusy rehabilitacyjne z basenem jest to, na jakie zabiegi mogą liczyć uczestniczący w nich pacjenci. Ze względu na obecność złóż wód o udowodnionym działaniu leczniczym, wiele zabiegów przeprowadzanych w Krynicy-Zdrój opiera się właśnie na wodolecznictwie. Wśród nich wymienić warto przede wszystkim:

 • masaże: podwodny, igiełkowy oraz wirowy;
 • hydromasaż;
 • bicz szkocki;
 • aquavibron;
 • kąpiel perełkową, borowinową, czterokomorową i solankową

Poza tym pobyt w ośrodku obejmuje także zakwaterowanie. Osoby przyjeżdżające samotnie mogą liczyć na nocleg w pokoju 1 lub 2-osobowym, a oprócz tego istnieje też możliwość zamieszkania w kompletnie wyposażonym pokoju rodzinnym z węzłem sanitarnym. Wszyscy kuracjusze mogą też liczyć na wliczone w cenę turnusu konsultacje lekarskie, opiekę pielęgniarek oraz nielimitowany dostęp do basenu i spa.

W cenie turnusu zawarta jest też opłata za wyżywienie składające się z trzech posiłków dziennie. Osoby chorujące na celiaklię lub nietolerancję glutenu mają też możliwość dokupienia diety bezglutenowej pod warunkiem uiszczenia niewielkiej dopłaty i zgłoszenia tego faktu w dziale obsługującym posiłki dla kuracjuszy.

Turnusy rehabilitacyjne z basenem – w jakich chorobach pomaga?

Turnusy rehabilitacyjne z basenem odbywające się w Krynicy-Zdrój są zalecane pacjentom zmagającym się z wieloma schorzeniami. Najważniejsze z nich to:

 • choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy nadciśnienie;
 • schorzenia układu oddechowego – na przykład astma lub zapalenie oskrzeli;
 • choroby neurologiczne oraz wyczerpanie psychiczne;
 • nieprawidłowości w działaniu układu krwiotwórczego;
 • schorzenia układu moczowo-płciowego;
 • problemy z układem pokarmowym – w tym wątrobą;
 • choroby skóry;
 • problemy natury ortopedycznej – między innymi schorzenia kręgosłupa oraz wady postawy;
 • dolegliwości laryngologiczne, zaburzenia słuchu i mowy;
 • choroby takie jak dziecięce porażenie mózgowe lub ADHD;
 • rekonwalescencja po przebytej chorobie nowotworowej – między innymi dla kobiet po mastektomii;

Turnusy rehabilitacyjne z basenem – jakie zabiegi oferuje?

Kuracjusze wybierający się na turnusy rehabilitacyjne z basenem poza wspomnianymi zabiegami z zakresu wodolecznictwa, mogą też liczyć na inne. Najważniejsze z nich to:

 • różnego typu masaże, w tym te wykonywane metodą BOA lub za pomocą bańki chińskiej – pomocne w wielu schorzeniach, szczególnie przy dotkliwych bólach kręgosłupa;
 • ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane pod opieką doświadczonego, certyfikowanego terapeuty na sali wyposażonej we wszystkie niezbędne sprzęty, zalecane przy rozmaitych schorzeniach

PODZIEL SIĘ: