Sen źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia

Sen źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia

Dobry sen to taki element życia, który cenią wszyscy, dzięki niemu czujemy się wypoczęci, zrelaksowani, gotowi do pracy. Odpowiednia jakość i ilość snu jest bardzo ważna dla zachowania naszego zdrowia, zarówno fizycznego,  jak i psychicznego. Niestety, ostatnimi czasy coraz więcej ludzi boryka się z problemem bezsenności. Wśród najczęściej spotykanych przyczyn wymienia się niedobór witamin, długotrwały stres i niewłaściwy tryb życia. Jak uchronić się przed bezsennością? Należy przestrzegać zasad związanych z higieną snu.

Nasz organizm nie potrzebuje snu tylko po to, aby odpocząć i zregenerować siły.  Kilka godzin snu dziennie jest konieczne, aby nasz mózg mógł przeanalizować i uporządkować wszystkie informacje zebrane w ciągu dnia. Podczas gdy my odpoczywamy, nasz układ hormonalny pracuje intensywnie, odpowiada on za regulację apetytu, metabolizmu, ciśnienia oraz funkcjonowanie układu odpornościowego.

Ile snu potrzebujemy?

Na to pytanie nie można znaleźć właściwej odpowiedzi, wszystko zależy od kilku czynników, a mianowicie: stanu zdrowia, wieku, indywidualnego zapotrzebowania człowieka na sen. Dane szacunkowe dotyczące średniego zapotrzebowania na sen można przedstawić w następujący sposób:

Sen źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia

Noworodki – od 16 do 18 godzin

Niemowlęta – od 14 do 15 godzin

Małe dzieci – od 12 do 14 godzin

Przedszkolaki – od 11 do 13 godzin
Dzieci w wieku szkolnym  – od  10 do 11 godzin
Nastolatki – od 8,5 do 9,5 godzin
Dorośli– od 7 do 9 godzin

Bardzo istotne jest dostarczenie odpowiednej ilości snu szczególnie dzieciom i nastolatkom, to właśnie one wykazują największe skłonności do niedosypiania. Naukowcy udowodnili, iż niedostateczna ilość snu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, przyczyniając się do rozdrażnienia i nerwowości.

Przyczyny bezsenności

Czynniki takie jak długotrwały stres, duże obciążenie emocjonalne oraz nadmiar obowiązków mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń snu. Na nasz organizm źle może wpływać również nadmierne spożywanie kawy, alkoholu, herbaty lub objadanie się na noc tłustym i ciężkostrawnym jedzeniem. Naukowcy ostrzegają, iż oprócz wyżej wymienionych czynników negatywnie na nasz sen może oddziaływać pole magnetyczne telewizora, komputera i sprzętu hi-fi.

Sposoby na dobry sen

Jeśli masz problemy z zasypianiem, powinieneś pamiętać o kilku ważnych zasadach, najważniejsza z nich mówi o tym, by zawsze starać się kłaść spać o tej samej porze.  Bardzo ważna jest systematyczna porcja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zmęczenie fizyczne, które nas dopada w ciągu dnia, pozwala zapaść w głębszy i zdrowszy sen.

Inna zasada mówi, iż w ciągu dnia należy unikać drzemek.  Jeśli odczuwasz zmęczenie, powinnaś położyć się na 15 minut.  Łóżko i sypialnia muszą kojarzyć Ci się ze spaniem, nie wykonuj w nich takich czynności jak oglądanie telewizji, praca na laptopie, czytanie książek czy długie rozmowy przez telefon.

Krótko przed snem zadbaj o dotlenienie organizmu, wywietrz sypialnie, a jeśli znajdziesz czas, pójdź na spacer. Możesz wziąć krótką, ciepłą, ale nie gorącą kąpiel, do wanny warto dodać kilka kropli olejku lawendowego, pomarańczowego i tymiankowego, ponieważ działają one nasennie i uspokajająco. Pamiętaj o tym, aby nie pić dużej ilości płynów i zjeść lekkostrawna kolację.

Sen źródłem zdrowia i dobrego samopoczucia

Jak zadbać o zdrowy sen za pomocą poduszki?

Oprócz wszystkich wymienionych wyżej elementów na zdrowy sen wpływa również Twoja wygoda podczas snu, która zależy od kilku czynników, w tym odpowiednio dobranego łóżka, wygodnej pościeli i poduszki, na której wypoczywasz.  Właściwie dobrana musi podtrzymywać odcinek szyjny kręgosłupa w naturalnej pozycji, powinna zapewniać stabilność kręgom zarówno w sytuacji gdy śpimy na brzuchu, jak i na boku. Jeśli mamy problem i zastanawiamy się, jaką poduszkę wybrać aby zapewnić sobie spokojny sen, to możemy wypróbować poduszkę ortopedyczną Swing. Poduszka ta posiada pozycjonowanie, dzięki któremu możemy wygodnie ułożyć się do snu  w pozycji bocznej. W ten sposób zniwelowany zostaje dyskomfort powstały w wyniku złego ułożenia szyi i barków poprzez zapewnienie odpowiedniego  podparcia w punktach kumulacji masy powstających podczas snu. Poduszka Swing jest zalecana m.in. przy zwyrodnieniach międzykręgowych kręgosłupa szyjnego, została ubrana w poszewkę z zamkiem nasączoną wyciągiem z aloesu znanego ze swoich łagodzących i relaksujących właściwości.

Każda osoba, która chciałaby w promocyjnej cenie zakupić poduszkę ortopedyczną Swing firmy dr. Sapporo może skorzystać z rabatu w wysokości 20%, rabat dotyczy wszystkich produktów marki Saporro. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie klikając w poniższy link

RABAT-20% na wszystkie produkty dr.Sapporo

PODZIEL SIĘ: