USG w rehabilitacji

USG w rehabilitacji
JESHOOTS.COM z Unsplash

Badanie ultrasonograficzne najczęściej kojarzone jest z okresem ciąży, kiedy lekarz bada w ten sposób dziecko jeszcze w łonie matki. Tymczasem USG jest wykorzystywane do diagnozowania różnorodnych chorób, a także urazów, gdyż dzięki niemu można lepiej dobrać metody rehabilitowania po konkretnym urazie.

Zalety badania USG

USG jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym, a także łatwo dostępnym i stosunkowo tanim. W odróżnieniu od badania rentgenowskiego USG pozwala na ogląd tkanek miękkich i narządów. W przypadku podejrzenia urazu, lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne, by na przykład ocenić stan więzadeł, kaletek maziowych czy torebki stawowej. Pod kontrolą USG przeprowadza się również niektóre zabiegi, które wymagają precyzyjnego podania leku w miejsce występowania dolegliwości.

Jak przebiega badanie USG?

Do badania USG, stosowanego w diagnostyce schorzeń związanych z narządami ruchu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie ubrać się w rzeczy, które umożliwiają dostęp do badanego miejsca i są łatwe do zdjęcia (np. w czasie badania usg stawy skokowego lepiej ubrać luźne spodnie i skarpetki zamiast rajstop). Lekarz smaruje badane miejsce specjalnym żelem i przykłada głowicę USG. Obraz wyświetlany jest na ekranie monitora, dzięki czemu specjalista może dokładnie przyjrzeć się miejscu urazu, a także zapisać obraz czy wydrukować go.

Kiedy może być wykonane badanie USG?

Decyzję, o tym, kiedy przeprowadzenie badania USG jest niezbędne każdorazowo podejmuje lekarz. Badania usg radość mogą być stosowane u osób w każdym wieku – także u dzieci, gdyż są nieinwazyjne i bezbolesne. U dzieci USG jest przeprowadzane już po 6 tygodniu życia, kiedy sprawdza się stawy biodrowe pod kątem dysplazji stawów biodrowych. Badanie USG może być przeprowadzone zarówno jako uzupełnienie badania rentgenowskiego, a także u osób, które nie mogą się poddać badaniu rezonansem magnetycznym ze względu na obecność w ciele elementów metalowych.

Badania USG, które są uzupełnieniem procesu rehabilitacji, powinny być wykonywane przez doświadczonych lekarzy ortopedów. Aby rehabilitacja była kompleksowa, dobrze jest, jeżeli obraz z badania może obejrzeć również fizjoterapeuta, prowadzący rehabilitację.

Artykuł sponsorowany

PODZIEL SIĘ: