Wskazówki dla seniorów dotyczące kupowania okularów
Każdy, kto ma za sobą pierwszą połowę życia, musi zmierzyć się z koniecznością wyboru okularów. Prędzej czy później okażą się one nieodzowne ze względu na prezbiopię – naturalną przypadłość wynikającą z postępujących procesów starzenia. Prezbiopia to nic innego jak zanik zdolności oka do ostrego widzenia w bliży. Wiąże się z nią szereg niedogodności: rozmazujący się obraz utrudnia czytanie i posługiwanie się telefonem, a nawleczenie igły na nitkę to już karkołomny wyczyn. Osobom, które dosięgła prezbiopia, zaleca się noszenie okularów korekcyjnych. Pojawia się jednak pytanie, jakie okulary wybrać? Rynek optyczny oferuje kilka rozwiązań.
Najprostsza metoda
W celu poprawy jakości widzenia najczęściej wybiera się okulary jednoogniskowe, zapewniające odpowiednią ostrość w niewielkiej odległości dla obserwatora. Taki wybór wydaje się najoszczędniejszy, ale należy mieć na uwadze, że prezbiopia bywa tylko jedną z wad wzroku. Jeśli starsza osoba ma dodatkowo problemy z widzeniem na duże odległości, wówczas konieczny jest zakup dodatkowej pary okularów. A to oznacza większy koszt. Poza tym ciągłe zmienianie okularów i noszenie ich przy sobie w każdej sytuacji może szybko okazać się uciążliwe. Po co skazywać się na dyskomfort, kiedy pod ręką są wygodniejsze opcje?
Dwa w jednym
Dwuogniskowe okulary korekcyjne dla seniora to znacznie mniej uciążliwe rozwiązanie, jednak i one mają swoje wady. Choć zapewniają dobre widzenie zarówno bliży, jak i dali, to jednak obszary pośrednie pozostają rozmyte. Mogą więc okazać się niewystarczające na przykład w czasie prowadzenia pojazdu. Użytkownicy tych okularów zarzucają im także nieestetyczny wygląd, gdyż szkła podzielone są wyraźnie na dwa segmenty.
Okulary na każdą okazję
Okulary z soczewkami progresywnymi już z chwilą wejścia na rynek stały się prawdziwą rewolucją w walce z prezbiopią. Dzięki podzieleniu soczewki na trzy segmenty, pomiędzy którymi zachodzą łagodne przejścia, okulary te pozwalają na ostre widzenie na każdą odległość, w zależności od tego, jak zostanie skierowany wzrok. Choć może to się wydawać skomplikowane, w praktyce przyzwyczajenie się do operowania wzrokiem wcale nie trwa długo. Mimo niezaprzeczalnych atutów, wiele osób wzbrania się przed szkłami progresywnymi, wychodząc z założenia, że ich grubość ogranicza wybór oprawek i postarza osobę je noszącą. Tymczasem wieloogniskowe soczewki nie muszą być grube, co z pewnością docenią ci seniorzy, którym zależy na estetycznym wyglądzie. Okulary dla starszej osoby także mogą być modne i eleganckie, a jednocześnie znakomicie spełniać swoje funkcje korygujące pracę oczu.
Więcej informacji znajdziesz na www.czasnawzrok.pl
Tekst sponsorowany